Zničte chĺpky silou svetla s IPL epiláciou
Zamatovo hladká pokožka bez bolesti a na dlhšie než pár týždňov? S IPL epilátorom to môže byť vaša nová realita. Neveríte? Verte!
Čo je IPL epilácia a prečo ju budete milovať
Zabudnite na časovo aj finančne náročnú laserovú epiláciu v kozmetickom salóne, na pominuteľné holenie, zarastajúce chĺpky aj na domáce mučenie voskom alebo zastaraným epilátorom. Pustite do svojej výbavy trochu svetla a kúpte si IPL epilátor.
Laser nebo IPL?
Oba druhy radíme medzi metódy tzv. svetelnej epilácie. Laser je intenzívnejší, preto oproti IPL epilácii pretrváva jeho účinok o niečo dlhšie. Vykúpené je to cestovaním do salóna, vyšším diskomfortom vo forme štípania a pálenia pri ošetrení a v neposlednom rade aj vyššou cenou. IPL epilátory si môžete kúpiť za cenu porovnateľnú s jedným ošetrením v kozmetickom salóne.
Čo znamená skratka IPL a ako to funguje?
IPL znamená Intense Pulsed Light (intenzívne pulzové svetlo) a a funguje tak, že nasmeruje silné pulzy svetla na tmavý pigment v chĺpkoch (melanin), čo spôsobí nahromadenie tepla v korienkoch chĺpkov, vďaka čomu chĺpky postupne vypadajú. Pri opakovaných ošetreniach pôsobí svetlo znovu na miesta, odkiaľ chĺpky vypadali, a tým zabraňuje ich opätovnému rastu. Výsledkom pravidelného a správneho používania IPL epilátora je hladká pokožka na niekoľko mesiacov.
Čo by ste mali vedieť, skôr ako začnete
Najlepšie obdobie na epiláciu? Zima!
Pripadá vám divné priať si od Ježiška výbavu, ktorú najviac oceníte až cez prázdniny? V zimnom období si predsa väčšina z nás užíva výhody niekoľkých vrstiev oblečenia a hladká pokožka nebýva takou prioritou ako v lete. Začať s epiláciou až s odhodením nadbytočných zvrškov by však bola veľká chyba: po IPL epilácii by ste totiž nemali pokožku minimálne 48 hodín vystavovať slnku. A to je predsa najľahšie zariadiť v zime!
Na ktoré oblasti tela je IPL epilácia vhodná?
Lúče si hravo poradia s chĺpkami na nohách, v oblasti bikín (triesiel), v podpazuší, na tvári aj na rukách. U mužov sú najčastejšie epilovanými oblasťami chrbát a brucho. IPL epilátor smiete používať na všetky partie s výnimkou tých najcitlivejších, ako sú genitálie. V oblasti tváre ošetrenie obmedzte na spodnú časť (od lícnych kostí nadol) – to preto, aby svetelný lúč náhodou nezasiahol oči.
Konkrétne určenie a pokyny na obsluhu nájdete uvedené pri každom modeli IPL epilátora.
Aký je náš tip? Na odstránenie chĺpkov v tvári najlepšie poslúžia epilátory so špeciálnymi nástavcami. Ale pozor, nehodia sa na fúzy, ktoré svojou štruktúrou neumožňujú efektívne odstránenie pomocou tejto metódy.
„Je IPL holenie aj pre mňa?“
Ak vám príroda nadelila veľmi svetlú pleť a blond, biele alebo ryšavé vlasy, znamená to málo melanínu (tmavého pigmentu) a IPL epilátory u vás nebudú fungovať.
Bolí IPL epilácia?
Nemusíte sa báť, IPL epilácia je najmenej bolestivou zo všetkých epilačných metód. Maximálny diskomfort, ktorý s IPL epilátorom zažijete, bude jemné štípanie, pocit tepla alebo svrbenie. Vždy však môžete prepnúť do menej intenzívneho režimu pre citlivú pleť. Keby nepohodlie pri epilácii presahovalo únosnú medzu alebo pretrvávalo po ošetrení dlhšie než hodinu, pravdepodobne niečo nie je v poriadku – v takom prípade radšej ošetrenie prerušte a poraďte sa o ďalšom postupe so svojím dermatológom.
Kedy a kde IPL epilátory radšej nepoužívať
Tetovanie a pehy: ako sme si už povedali, IPL lúče pôsobia na tmavý pigment chĺpka. A keďže v prípade tetovania aj pieh ide o miesta s vyšším výskytom pigmentu, mali by ste sa im pri epilácii vyhnúť. V opačnom prípade si môžete privodiť nepríjemné pálenie alebo podráždenie týchto miest.
Veľmi citlivá a ekzematická pokožka: svetelná epilácia môže zhoršiť prejavy ekzému alebo citlivosť pokožky. Mohlo by tak dôjsť k zvýšeniu svrbivosti, podráždeniu, začervenaniu alebo dokonca tvorbe pľuzgierov a jaziev.
Nebojte sa konzultácií s odborníkmi
Situácií, keď epilácia pomocou svetla nie je vhodná, môže byť viac, preto určite nič nepokazíte, ak budete svoje obavy konzultovať s dermatológom.
Kŕčové žily: Aj keď sa technológie pulzových lúčov používajú pri liečbe drobnejších metličkových žiliek, pripomeňme si, že nie je lúč ako lúč a nie je žilka ako žila. Na ošetrenie pokožky s kŕčovými žilami preto radšej zvoľte inú metódu, s ktorej výberom vám rád pomôže váš dermatológ alebo žilový špecialista.
Veľmi tmavá pleť: Z dôvodu vyššej koncentrácie melanínu v tmavej pleti by mohlo intenzívnejšie pôsobenie IPL lúčov spôsobiť podráždenie pokožky.
Tehotenstvo a dojčenie: V týchto obdobiach sa vďaka hormonálnym zmenám často objavuje zvýšená citlivosť pokožky, zmeny pigmentácie, anomálie v raste vlasov, ochlpenie a ďalšie neobvyklé javy. Tie by mohli mať negatívny vplyv na výsledok epilácie alebo, ešte horšie, na zdravie matky či dieťaťa. V súčasnosti zároveň nemáme dostatok štúdií týkajúcich vplyvu na nenarodený plod ani účinkoch IPL pri dojčení, preto sa použitie pulzových lúčov u tehotných a dojčiacich žien neodporúča.
Je to bezpečné?
Je prirodzené, že rôzne typy žiarenia a ich vplyv na pokožku budia u mnohých ľudí nedôveru. Platí to aj pre technológiu IPL. Ako je to teda s dopadom intenzívneho pulzového svetla na ľudské zdravie?
IPL nepoužíva vlnové dĺžky spadajúce do karcinogénneho spektra ultrafialového (UV) svetla. Vďaka tomu neprenikajú IPL lúče dostatočne hlboko, aby spôsobili poškodenie DNA spojené s rizikom rozvoja rakoviny. Doterajšie štúdie nepreukázali ani zvýšené zdravotné riziko v súvislosti s tepelnými účinkami IPL na korienky chĺpkov.
Ako sme už písali, rozhodne sa neodporúča vystavovať sa po ošetrení svetelným epilátorom UV žiareniu. Taktiež sa vyplatí dbať na pokyny výrobcu a starať sa o svoj epilátor, aby správne slúžil a eliminovalo sa nebezpečenstvo poruchy a s ňou spojené riziko poškodenia pokožky.
IPL epilátor: váš domáci kozmetický salón
„Stojí to za to!“, hovoria naše zákazníčky o IPL epilácii. A my musíme súhlasiť. IPL je naozaj skvelá voľba: Zaručí dlhodobo hladkú pokožku ako zo salóna bez bolesti, bez bolesti, bez cestovania a za zlomok ceny v porovnaní s návštevami profesionálov.
A čo vy? Pustíte technológiu IPL do vlastnej kúpeľne a zaradíte epiláciu pulzovým svetlom do vášho self-care programu?