Strašiak zo škôlky – vši a ako sa ich zbaviť
Po prechladnutí sú vši hneď druhým najnákazlivejším ochorením, ktoré sa šíri v detských kolektívoch. Rovnako ako ďalší paraziti sa adaptujú a stávajú sa odolnejšími, takže je oveľa ťažšie sa ich zbaviť. Kľúčové je pravidelne kontrolovať vlasy a v prípade výskytu vší rýchlo zasiahnuť. Ako ale, keď bežné prípravky už prakticky nezaberajú alebo účinkujú veľmi pomaly?
Vším najviac svedčí teplé a vlhké prostredie. Medzi detskými hlavičkami sa ľahko prenášajú pri blízkom kontakte vlasov, ale aj zo spoločne používaných hrebeňov, sponiek, uterákov alebo posteľnej bielizne. Aj preto sa najčastejšie vši vyskytujú v škôlkach, ale doviezť si ich môžu deti z detských táborov.
V prvej chvíli sa zbavte všetkých živých vší
Svrbenie vo vlasoch spôsobujú práve živé vši, ktoré niekoľkokrát denne sajú krv. A aj keď sa teraz veľa hovorí o tom, že sú vši odolné proti všetkým prípravkom, najskôr sa musíte zbaviť všetkých živých. Siahnite buď priamo po šampóne proti vším, ktorý obsahuje insekticíd. Pomáhajú ale aj produkty so silikónmi alebo prírodné prípravky s väčším množstvom olejnatých látok. Obe posledné metódy prispievajú k tomu, aby sa vši udusili, a proti niečomu takému nemôžu byť odolné. Dnes už zoženiete produkty, ktoré sú určené proti vším a zároveň obsahujú olejnaté látky. Takýto produkt by mal byť v likvidácii živých vší najjistejšou voľbou. Tým ale rozhodne boj nekončí.
Základom je vyčesávanie
Absolútne najdôležitejšou súčasťou boja proti vším je vyčesávanie „všiváčikom“ a vyberanie hníd. U chlapcov je práca jednoduchšia, pretože ich môžete ostrihať na krátky zostrih, a tak hnidy ľahko vyčešete alebo vyberiete. V prípade dlhovlasých dievčat vás čakajú hodiny vyberania. Táto snaha ale stojí za to. Z hnidy, respektíve vajíčka, sa za 7 až 11 dní stane nymfa, ktorá už tiež saje krv, ale ešte 8 dní nekladie vajíčka, takže máte nejaký čas sa všetkých hníd a nymf zbaviť práve vyčesávaním a vyberaním.
Chce to trpezlivosť
Ukazuje sa, že nestačí jedno umytie vlasov a niekoľko dní vyčesávania. Obvykle je potreba umývanie opakovať po cca piatich dňoch alebo týždni a medzitým vlasy kontrolovať a vyčesávať. Kľúčové je samozrejme precízne povysávať celý byt, najmä potom sedačky alebo gauče. Nutné je tiež vyprať posteľnú bielizeň a buď vyprať, alebo na dva dni zmraziť všetky plyšáky. Samozrejmosťou je vyčistenie hrebeňov alebo gumičiek do vlasov. A celý tento proces odvšivovania bytu po 8 dňoch opakujte. Vďaka precíznosti sa zo zavšiveného boja môže stať záležitosť na dva, maximálne tri týždne. Avšak je najdôležitejšie, aby napríklad všetky rodiny detí zo škôlky alebo školy s výskytom vší, začali odvšivovanie zároveň. Inak sa vám vši budú opakovane vracať.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová špecialistka
redakcia Holime.eu