Ako spoznať silikón v kozmetike
Je to veľká téma posledných rokov. Škodlivé alebo nevhodné látky. Najviac sa hovorí o silikónoch. Sú nezdravé pre nás, alebo pre prírodu? Alebo dokonca škodí obom? A dá sa na to vôbec jednoznačne odpovedať?
Silikónov sú stovky druhov. Všetky sa ale získavajú synteticky. Jedná sa o obľúbené kozmetické prísady. Sú totiž lacné a majú mnoho na prvý pohľad skvelých vlastností.
Výhody
Použitie silikónov v kozmetike prináša veľmi pekné výsledky. Vlasy sú lesklé a uhladené. Pleť je vypnutá, make-up celistvý bez vád. Zároveň sa krémy so silikónmi ďaleko lepšie rozotierajú po pokožke a dodávajú jej zdravý lesk.
Nevýhody
Vlasy môžu byť zaťažené a rýchlejšie sa mastia. Pleť je síce chránená pred vonkajšími vplyvmi, ale zároveň nemôže dýchať. Vo výsledku silikóny neprinesú pleti ani vlasom vôbec nič pozitívne. Na povrchu síce vyzerajú zdravo, ale vyživené nie sú. Silikóny navyše môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Niektoré ich kmene totiž nie sú rozpustné vo vode. Nie je však tak jednoduché dať dohromady jasný zoznam rozpustných a nerozpustných. Jednoznačné rozdelenie komplikujú silikónové zmesi. Vyrába sa ich veľké množstvo a každá má špecifické vlastnosti. Problém vzniká napríklad aj u najpoužívanejšieho silikónu (Dimethicone), ktorý má niekoľko variantov a každý z nich má iné vlastnosti.
Ako silikóny v kozmetike spoznať?
Je to veľmi jednoduché. Silikóny majú totiž len tri rôzne koncovky:
- -cone (napr. Dimenthicone)
- -ane (napr. Polysilocane)
- -onol (napr. Dimethiconol)
Vo vode sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozpustí silikóny s predponou PEG alebo PPG. Keď je v názve obsiahnuté číslo (napr. Dimethicone PEG-8 Meadowfoamate) či slovo "Copolyol" tiež sa jedná o rozpustné varianty. Pokiaľ ale nájdete kozmetiku obsahujúcu Dimethicone bez predpony či čísla, bude sa jednať o druh, ktorý sa vo vode nerozpustí. Avšak ani názov sa skratkou PEG nie je zárukou bezpečnosti. Ide totiž o diskutabilnú zložku, ktorá je zvyčajne spájaná s obsahom karcinogénne látky.
Je nutné vyhýbať sa kozmetike so silikóny?
Nič nie je len čierne a biele, preto ani nemôžeme dať jednoznačné odporúčania. Každý máme iné potreby a tiež každému vyhovuje niečo iné. Pokiaľ máte vlasy bez života alebo sa rýchlo mastia, potom stojí výmena za kozmetiku bez silikónov za zváženie. Máte stále zanesené póry? Možno je načase sa pozrieť do zloženia pleťovej starostlivosti, ktorú používate. Pokiaľ v zložení nájdete položky s vyššie spomínanými koncovkami, potom obsahuje silikóny. Skúste preto prejsť na kozmetiku, v ktorej je nenájdete.
Čím sa silikóny nahrádzujú v prírodnej kozmetike?
Nahradiť silikóny nejakou prírodnou látkou nie je celkom jednoduché. Najčastejšie sa využíva jojobový olej. Je skvelou náhradou pre pleť, pretože je zložením veľmi podobný prirodzenému kožnému mazu. Zároveň má protizápalové účinky, vypína pleť, hydratuje a má prirodzený UV filter 2 až 4 SPF. Jeho poslednou skvelou vlastnosťou je, že má prakticky neobmedzenú trvanlivosť. V prírodnej kozmetike preto slúži aj ako konzervant.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová špecialistka
redakcia Holime.eu