Nadobro bez chĺpkov? S laserovou epiláciou je to možné
Kto by nechcel hladkú pokožku bez chĺpkov, najlepšie navždy alebo aspoň na niekoľko mesiacov, však áno? Vyskúšajte laserovú epiláciu a uvidíte, že to vôbec nemusí byť sci-fi.
Čo je to laserová epilácia a ako funguje?
Laserová epilácia je jedna z metód tzv. svetelnej epilácie (druhou takou metódou je IPL epilácia). Pri tejto metóde pôsobí laserový lúč na melanín (tmavý pigment v ľudskom tele), ktorým prejde chĺpkom až ku korienku. Ten zahreje, poškodí a zastaví tak rast chĺpka. Pri opakovanom ošetrení dochádza k úplnému zastaveniu rastu trvajúcemu niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Tí najšťastnejší z nás sa po ošetrení laserom zbavia chĺpkov navždy.
Zlá správa je, že epiláciu laserom nie je možné vykonávať doma a že nie je samozrejmosťou ani vo väčšine klasických kozmetických salónov. Vyžaduje totiž nákladné a zložité vybavenie, a tak možno budete musieť k času strávenému v salóne pripočítať ešte cestovanie do väčšieho mesta.
Vedeli ste, že...?
Kedysi sa laserová epilácia neodporúčala ľuďom s tmavou pleťou, pretože vďaka interakcii lasera a melanínu mohlo dôjsť k podráždeniu alebo poškodeniu pokožky. Dnes technológie pokročili natoľko, že toto obmedzenie už neplatí. Poraďte sa so svojou kozmetičkou alebo dermatológom a pýtajte sa po laseri Nd:YAG alebo diódovom laseri.
Pre koho je vhodná a pre koho nie?
Ošetrenie laserom má vďaka pôsobeniu na melanín svoje špecifiká. Niekomu bude fungovať skvele, niekomu menej a niekto sa ho musí vzdať úplne. Najlepšie výsledky dosahuje laser u osôb so svetlou pokožkou a tmavými chĺpkami, naopak na svetlé chĺpky s minimom pigmentu je lepšie zvoliť inú formu epilácie alebo depilácie.
Laserovej epilácii sa vyhnite, ak:
máte veľmi citlivú alebo ekzematickú pokožku – ošetrenie laserom by mohlo zhoršiť nežiaduce prejavy ekzému a zvýšiť citlivosť pokožky.
zdobí vaše telo tetovanie alebo pehy – tmavý pigment reaguje s laserovým lúčom, preto by v miestach pieh alebo tetovania mohlo dôjsť k poškodeniu.
trápia vás kŕčové žily – pri laserovej epilácii je nutné sa vyhnúť oblastiam s kŕčovými žilami. Ak nimi trpíte, neostane vám nič iné, než odstrániť chĺpky pomocou inej metódy.
čakáte dieťa alebo dojčíte – v týchto obdobiach sa vďaka rozbúreným hormónom často mení citlivosť pokožky, pigmentácia, rast vlasov alebo ochlpenia. To môže negatívne ovplyvniť výsledok epilácie. Ešte horšie je, že doteraz nepoznáme vplyv laserovej epilácie na matku a dieťa: v súčasnosti totiž nemáme dostatok štúdií zaoberajúcich sa touto problematikou.
máte veľmi svetlé chĺpky – v tomto prípade by ste boli najskôr z účinku lasera sklamaní. Vďaka nedostatku melanínu v chĺpkoch by sa mohlo stať, že sa lúč „nebude mať čoho chytiť“ a epilácia nesplní vaše očakávania.
Laserová epilácia sa hodí na celé telo vrátane intímnych partií. Podľa štatistík sa my ženy pomocou lasera najčastejšie zbavujeme chĺpkov na tvári a krku, na trieslach (v oblasti bikín), na pažiach, nohách a v podpazuší. U mužov potom rebríčku najpopulárnejších miest pre epiláciu kraľuje hrudník a chrbát. Časté je aj využitie lasera na elimináciu osamelých tmavých chĺpkov na prsiach a bruchu, ktoré mávajú na svedomí hormonálne zmeny.
Koľko to stojí?
Cena laserovej epilácie je otázka, ktorá páli asi viac než samotné ošetrenie. Táto metóda odstránenia chĺpkov totiž naozaj nie je z lacného kraja. V prípade odstránenia chĺpkov v tvári zaplatíte okolo štyridsať eur, za epiláciu nôh zhruba 200 eur a pri odstránení ochlpenia po celom tele to môže byť viac než 400 eur. To všetko za jednu návštevu. Tieto sumy preto musíte vynásobiť piatimi až ôsmimi a až potom získate výslednú cenu za kompletnú epilačnú kúru laserom. Vykúpené je to dlhodobým efektom, ktorému sa svojou trvalosťou vyrovná máloktorá metóda.
Poďme si však povedať, že za tieto peniaze si môžete kúpiť tie najlepšie IPL epilátory, ktoré vám síce nesľúbia celoživotnú absenciu chĺpkov, ale efekt trvajúci mesiace áno. Preskúmajte ich:
Pred a po: ako sa pripraviť na epiláciu a ako sa správať potom
Aby všetko prebehlo hladko, je potrebné dodržať pár jednoduchých pravidiel tak pred epiláciou, ako po nej.
Pred laserovou epiláciou:
Aspoň mesiac dopredu chĺpky nevytrhávajte. Nebojte sa však, holenie a zastrihávanie je povolené.
Minimálne desať dní pred epiláciou sa neopaľujte ani nechoďte do solária.
Deň pred ošetrením ohoľte ošetrované partie dohladka.
Bezprostredne pred epiláciou nepoužívajte žiadne parfumy alebo krémy.
Po epilácii:
Hydratujte a vyživte pokožku nedráždivými krémami.
Najmenej týždeň sa nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu a následne používajte krémy s vysokým ochranným faktorom.
Na pár dní sa vyhnite kúpaniu v chlorovaných bazénoch a v slanej vode, saunám, parným kúpeľom a ďalším procedúram zaťažujúcim pokožku. Miesto vane si radšej doprajte sprchu.
Ak ošetreniu podliehali chĺpky v podpazuší, mali by ste sa aspoň 12 hodín obísť bez dezodorantu alebo antiperspirantu.
Bolí laserová epilácia?
Bolestivosť epilácie laserom záleží na mnohých faktoroch, medzi ktoré patrí špecifikácia ošetrovaných partií, individuálny prah bolestivosti, aktuálny stav pokožky a u žien aj fáza menštruačného cyklu. Buďme však úprimní: úplne bezbolestná laserová epilácia nie je. Skúsenosti s touto metódou zahŕňajú šteklenie, pocit tepla, niekto pociťuje dokonca pálenie alebo štípanie.
Ak o sebe viete, že zle znášate bolesť, dohodnite sa s kozmetičkou na niektorej z metód zmiernenia nepríjemných pocitov. Použiť sa dá napríklad chladenie vodou alebo špeciálne znecitlivejúce krémy.
Menej bolestivou (a okrem iného aj lacnejšou) alternatívou môže byť domáca IPL epilácia. Zoznámte sa!
Ako dlho vydrží laserová epilácia?
Trvalosť efektu epilácie laserom je veľmi individuálna. Všeobecne je epilácia laserom synonymom trvalej epilácie, pretože má z bežných metód jedny z najdlhodobejších výsledkov (prekoná ju len pomerne bolestivá metóda elektrolytickej ihly). Niekomu sa po sérii ošetrení odporučia chĺpky nadobro a niekto iný musí epiláciu po niekoľkých mesiacoch alebo roku opakovať.
Túžite po dokonalom výsledku?
Pre požadovaný výsledok je nutné dodržať plán návštev salóna stanovený kozmetičkou. Ako sme si už povedali, jedna návšteva vytúžený výsledok, bohužiaľ, neprinesie.
Kedy je najlepší čas na epiláciu laserom?
Dlhé nohavice, huňaté svetre, miesto pláží zamrznuté rybníky a málo slnečného svitu: tak vyzerá ideálny čas na laserovú epiláciu.
Nezabudnite, že ošetrenie laserom nie je žiadna jednorazovka: na efektívne odstránenie chĺpkov treba 5–8 ošetrení, medzi ktorými by mal byť rozstup asi 4–6 týždňov v závislosti od ošetrovanej oblasti. Najlepším ročným obdobím na laserovú epiláciu je preto nepochybne zima.
Laser: epilačný superhrdina
Laserová epilácia je taký akčný hrdina zo sveta budúcnosti, ktorý prišiel na Zem pomôcť s redukciou nežiaducich chĺpkov. Ako to už však v sci-fi býva, je to vykúpené vysokou technologickou náročnosťou a s ňou spojenými vysokými nákladmi. Ak na laserovú epiláciu nemáte rozpočet, nezúfajte. Môžete vyskúšať ďalšiu z metód svetelnej epilácie, IPL alebo epiláciu s pulzovým svetlom, ktorá je hneď po laseri druhou najúčinnejšou metódou. A môžete ju navyše používať aj doma!