Nemecká značka Braun oslavuje 100 rokov
Jednoduchosť, praktickosť a vysoká životnosť. Tri podmienky, ktoré pri výrobe sprevádzajú značku Braun už od roku 1921. Dôležitý je aj dizajn, ktorý obstojí v čase. Preto korene značky Braun nájdete na umeleckej škole. Aké boli prvé holiace strojčeky a kedy vznikol prvý epilátor?
Značka začala produktovým dizajnom, preto nie je divu, že bola založená na slávnej umeleckej škole Bauhaus, kde sa zameriavajú na navrhovanie užívateľsky prívetivých produktov. Hlavným cieľom bolo spojiť dizajn a pritom udržať produkty jednoduché pre používanie.
10 princípov dobrého dizajnu
V päťdesiatych rokoch začala značka spolupracovať s Ulmskou akadémiou, ktorá nahradila umeleckú školu Bauhaus. Spolupráca inžernýrov značky Braun a dizajnérov Ulmské akadémie vyvrcholila výstavou v roku 1955. Išlo o prehliadku úplne nových, esteticky krásnych a funkčných produktov, ktoré boli však umiestnené do kontextu domácnosti.
Na konci 70. rokov bolo zostavené Dieterom Ramson tzv. 10 princípov dobrého dizajnu. Ide o nesmierne dôležité pravidlá, ako navrhovať produkty, ktoré sú jednoduché, užitočné a zostavené tak, aby odolali času. A značka Braun sa týchto princípov drží dodnes.
Prvé produkty sú dodnes inšpiráciou
Prvý planžetový strojček navrhol samotný Max Braun a pripravil tým cestu ku kvalitnej a efektívnej holiacej technológii. Holiace planžety sa používajú dodnes. Sú dizajnové a zároveň umožňujú čisté a bezpečné holenie aj pre citlivú pokožku.
V roku 1954 nasledoval masážny prístroj na tvár. Kombinoval vibrácie, teplo a infračervené svetlo. Bol určený pre dôkladnejšie vmasírovanie pleťových krémov a balzamov. V tej dobe to pôsobí trochu ako sci-fi, ale v Braunu boli vždy trochu napred.
Neočakávaným vzhľadom prekvapil v roku 1962 strojček Sixtant SM 31. Čierno-strieborná kombinácia rozhodne nebola pre tú dobu bežná. Začala sa ale potom hojne používať pre rádia, hudobné prehrávače aj kamery celé ďalšie desaťročia. Okrem toho bol veľmi pokrokový i funkciami – vylepšený zastrihávací systém a pritom jednoduchá konštrukcia z neho urobili jednotku svojej doby.
Prvý holiaci strojček pre ženy sa objavuje v roku 1972. Bol elegantný, kompaktný a mal časovanú funkciu zapnutia a vypnutia. A ovládanie jedným tlačidlom? To bola jedna z veľmi významných inovácií.
Holiace strojčeky Braun mali vždy moderný vzhľad. Veľmi blízko sa tým dnešným začali podobať v roku 1979. Micron Plus už mal protišmykové prvky, aby sa lepšie držal. Zároveň sa prvýkrát objavuje výsuvný zastrihávač, ktorý u strojčekov Braun môžete nájsť dodnes.
Prvý strojček s čistiacou stanicou uzrel svetlo svetla v roku 1999. Model Syncro 7570 si získal mnoho mužov. Samočistiaca stanica vyriešila problém s likvidáciou oholených fúzov. Dnes stanice čistí, suší aj nabíja, a je preto skvelým pomocníkom pri údržbe strojčeka.
Vo vývoji je Braun nezastaviteľný
Značka Braun má skvelú povesť. Väčšina z nás si ju spája najmä so spoľahlivosťou. Pri pohľade do dôb minulých si však všímame, že všetky produkty, aj tie mimo osobnú starostlivosť, mali veľmi nadčasový vzhľad. Napríklad mixéry dostávajú iba modernejšie tvary, strojčeky dostávajú navyše holiaci prvky, aby bolo oholenie rýchlejšie, a u epilátorov pribúda pinziet. Uznať musíme jedno. Braun to vie. Výrobky, ktoré na prvý pohľad pôsobí čistým, jednoduchým ale zároveň moderným dojmom si získali už mnoho zákazníkov. A veríme, že to tak zostane aj v budúcnosti.
Mgr. Andrea Ivaničová
produktová špecialistka
redakcia Holime.eu