KošíkLen 400 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Ako vybrať elektrický holiaci strojček?

Elektrické holiace strojčeky pre mužov: ako vybrať ten najlepší? + VIDEO

Už vás nebavia večné výmeny žiletiek alebo škrabance po holení? Možno je najvyšší čas dopriať svojej tvári elektrický holiaci strojček, ktorý zaručí pohodlnejšie a šetrnejšie oholenie. Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší.

O chlp ľahšie holenie? S elektrickým strojčekom je to možné

Frézky, planžety, čepele, výkyvná hlava. Tieto pojmy vám možno pripomenú stolársku dielňu, o práci s drevom sa však baviť nebudeme – ide totiž o kľúčové časti elektrických holiacich strojčekov. Tie oproti manuálnym strojčekom a jednorazovým holiacim strojčekom dokážu udržať vašu tvár hladkú bez toho, aby ste vy sami museli mať nejaké špeciálne schopnosti alebo skúsenosti. Hodia sa tak aj pre začiatočníkov. Možností je kopa, ak však poznáte svoju pokožku a viete, čo od strojčeka potrebujete, bude výber toho najlepšieho holiaceho strojčeka hračka.

Čo rozhoduje o výbere holiaceho strojčeka

Nebojte sa, samozrejme, že rozhodujete vy! Vziať do úvahy by ste však mali niekoľko kľúčových premenných, ktoré vám pomôžu s výberom toho najvhodnejšieho holiaceho pomocníka:

Ako často sa budete holiť?

Vyžadujete dokonale hladkú pleť každý deň? Potom pre vás bude vhodnejší planžetový holiaci strojček. Vďaka rovnému dlhému pohybu bez rotácie je dôkladnejší a zanechá vašu tvár dokonale hladkú. Frézkové holiace strojčeky možno nie sú také precízne, ale zvládnu ľahko oholiť aj niekoľkodňové strnisko.

Akú máte pleť?

Dobré vědět

Ak sa neholíte raz za dva dni, ale skôr raz za dva týždne, siahnite pred holením najprv po zastrihávači fúzov. Holiace strojčeky si poradia s niekoľkodňovým strniskom, s dlhšou bradou by to však bolo trápenie pre vás aj pre strojček.

Ak máte citlivú pleť, pravdepodobne ste sa už pri holení stretli s podráždením. Aby ste mu nabudúce predišli, vyberajte radšej holiace strojčeky s planžetami. Rotačný pohyb frézkových strojčekov môže byť pre citlivejšiu pleť problém. Pomôže aj použitie gélovpien na holenie, ktoré zmäkčia chĺpky, upokoja a vyživia pokožku (v takom prípade už hovoríme o holení za mokra, uistite sa preto, že ho váš holiaci strojček umožňuje).

Aké máte fúzy?

I kvalita brady rozhoduje. Máte sporadicky rastúce mäkšie fúzy? Potom sa vo výbere nemusíte ničím obmedzovať. Ak vám však príroda nadelila husté silné fúzy, budete potrebovať čo najvýkonnejší, najlepšie frézkový strojček. Ten ľahko oholí aj tvrdšiu bradu rastúcu v mnohých smeroch.

Veděli ste, že...?

Podráždenie, ťahanie a ďalšie nepríjemnosti môžu byť spôsobené opotrebovaním planžiet alebo frézok. Ich obvyklá životnosť je cca rok až rok a pol, všetko je však individuálne. Akékoľvek neštandardné správanie strojčeka je spravidla signálom na kontrolu a prípadnú výmenu frézok nebo planžiet.

Nasucho alebo zamokra?

Holenie zamokra (a samozrejme aj zasucha) umožňuje dnes už skoro každý strojček. Všeobecne je mokré holenie skvelý nápad a my v Holime ho odporúčame všetkými desiatimi. Voda a kozmetické prípravky bradu zmäkčia, zlepšia sklz strojčeka a minimalizujú tak podráždenie. Väčšina strojčekov sa navyše dá bezpečne používať aj v sprche.

Frézkový (rotačný) holiaci strojček

Jeho hlava je osadená holiacimi prvkami – frézkami, ktoré v prípade opotrebovania môžete jednoducho vymeniť. V strojčekoch na bradu sú v hlave najčastejšie tri samostatne sa pohybujúce frézky, pričom aj celá hlava je pohyblivá (výkyvná). Ostria vo frézkach sú schované pod krytmi, takže zranenie nehrozí, rotačný pohyb však môže dráždiť citlivejšiu pokožku. Zároveň však robí z tohto typu strojčeka šampióna v odstraňovaní brady rastúcej rôznymi smermi a pohyblivé frézky aj hlava sa výborne hodia na holenie v kontúrach tváre, na brade a krku.

Pri holení robte krúživé pohyby.

  • pre hrubú, kučeravú a husto rastúcu bradu
  • poradí si s niekoľkodňovým strniskom
  • špecialista na holenie výrazných kontúr tváre
    • nie je taký precízny a presný ako planžetový strojček
    • rotačný pohyb môže dráždiť citlivú pokožku

Planžetový holiaci strojček

Moderné planžetové (alebo aj fóliové) holiace strojčeky majú na hlave 3 až 5 planžiet ukrývajúcich v sebe ostria. Každá planžeta obsahuje tenké otvory smerujúce chĺpky na miesto určenia, teda do ostrých pazúrov oscilujúcich ostrí. Vďaka tomu sú planžetové strojčeky naozaj presné a skvele fungujú na rozhraní holených plôch a napr. brady alebo bokombrád, kde s nimi dokážete úplné (až chirurgicky presné) divy. Najlepšie sa hodia na rovné fúzy rastúce v jednom smere. Podobne ako na frézkových strojčekoch sa dajú aj planžety po uplynutí životnosti ľahko nahradiť novými.

Pre optimálne výsledky pohybujte so strojčekom počas holenia podobne ako s manuálnym holiacim strojčekom: dlhými a rovnými ťahmi.

  • vhodný aj pre citlivú pokožku
  • na každodenné použitie
  • naozaj presný a precízny
    • húževnatá a hrubá brada môže byť problém
    • trošku hlučnejší než frézkový strojček

Čistý strojček = dokonalé oholenie

Aby váš holiaci strojček dokonale fungoval, mali by ste mu dopriať trochu starostlivosti. Po každom holení zostane na povrchu hlavy aj v strojčeku hŕba zastrihaných chĺpkov, drobných čiastočiek odumretej kože, kožného mazu a ďalších nečistôt, ktoré si rozhodne nechcete pustiť k telu.

Máte dve možnosti: buď môžete strojček vyčistiť manuálne kefkou alebo prúdom vody (v takom prípade sa vždy riaďte pokynmi výrobcu), alebo môžete myslieť dopredu a pri výbere uprednostniť modely, ktoré majú v balení tzv. čistiacu stanicu. Do tej strojček po holení vložíte, stanicu zapnete a je to. Strojček je čistý a pripravený na ďalšie holenie. Čistiaca stanica urobí všetku špinavú prácu za vás: odstráni nečistoty z holiacej hlavy, strojček premaže aj nabije. Na čistenie používa špeciálnu kvapalinu, ktorú musíte raz za čas vymeniť.

Tvár bez brady? Ide to hladko!

Elektrické holiace strojčeky majú síce vyššie obstarávacie náklady než napríklad žiletky, ale odmenia sa vrchovatou mierou! Menej častou výmenou príslušenstva (a teda ušetrenými financiami za nové hlavy alebo jednorazové holiace strojčeky), bezpečím bez škrabancov alebo rezania a v neposlednom rade aj starostlivosťou šitou priamo na mieru vašim fúzom.

Holením často začínate každý deň a my si myslíme, že si zaslúžite niečo viac než obyčajnú rutinu a podráždenú pokožku. Rozmaznávajte sa s elektrickými holiacimi strojčekmi a hladko zvíťazte nad nechcenou bradou.

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Holime.eu

14. novembra 2024

  • https://www.menshealth.com/grooming/g21347829/best-electric-razor-men/
  • https://www.philips.cz/c-f/XC000004469/jak-%C4%8Distit-holic%C3%AD-strojek-philips